Najlepsze pamiątki z Chorwacji – czyli jak zachować przy sobie wspomnienia z wakacjiWszyscy kochamy Chorwację za wspaniałe krajobrazy, cudownie ciepłe, pełne wrażeń dni, za przemiłych ludzi i niezwykłe smaki! Warto zatem z takich wakacji przywieźć ze sobą trochę wspomnień – nie tylko w postaci filmów i zdjęć. Z naszym poradnikiem łatwo stworzysz swoją własną listę pamiątek i przedmiotów, które z tego słonecznego kraju możesz przywieźć do domu.

  • Rakija – z pewnością wiesz, że ten alkohol to najpopularniejszy trunek w Chorwacji. Jest on otrzymywany przez destylację przefermentowanych owoców i z pewnością przywoła w Tobie wiele wspomnień, gdy będziesz sączyć go w domowym zaciszu… A jego smak i zapach zabiorą Cię w myślach z powrotem do Twoich słonecznych wakacji.
  • Lawenda – bez względu na to, czy wybierzesz zamkniętą w słoiczku oliwkę do kąpieli, pięknie pachnący krem lub balsam do ciała albo suszone w saszetkach kwiaty lawendy, jest to świetna pamiątka z Chorwacji. Wyspa Hvar w lipcu staje się bajeczną krainą pełną cudownych pól lawendy – musisz to zobaczyć!
Produkty wykonane z lawendy i inspirowane lawendą, dostępne na wyspie Hvar
  • Słodycze – najsłynniejszym chorwackim producentem słodkości jest firma Kraš, która wytwarza między innymi słynne ciasteczka Domaćice, czekoladę Dorinę i słynną bombonierkę Bajaderę. Warto więc przywieźć trochę słodkości dla najbliższych… I dla samego siebie z myślą o jesiennych wieczorach spędzonych pod ciepłym kocykiem nad książką – w takich momentach chorwackie słodycze z pewnością umilą Ci czas!
  • Naturalne kosmetyki – w Chorwacji bardzo popularne są kosmetyki na bazie oliwy z oliwek oraz soli morskiej. Takie naturalne i bardzo dobre jakościowo kosmetyki produkuje na przykład firma Sapunoteka. Warto więc kupić mydło, peeling do ciała, krem do rąk lub olejek do masażu – a co najważniejsze, wyroby te mają bardzo dobry skład i pozostawiają skórę lśniącą, pachnącą i dobrze natłuszczoną.
Przykładowe kosmetyki firmy Sapunoteka
  • Koronki – wyspy Pag i Hvar słyną z wyrobów koronkarskich, które mają nawet swoje miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO! Spraw sobie serwetkę, obrus lub śliczny dodatek do ubioru, który będzie Ci towarzyszył po powrocie do domu.
  • Biżuteria z Białego Marmuru – takie cuda znajdziesz na wyspie Brač. Tam właśnie wydobywany jest wspaniały biały marmur, który posłużył m.in. do wybudowania kolumn amerykańskiego Białego Domu. Oczywiście możesz też zakupić inne piękne przedmioty wykonane z białego marmuru, jak chociażby figurki, świeczniki, magnesy na lodówkę, zegary, moździerze i wiele, wiele innych.
Stoisko z przedmiotami wykonanymi z białego marmuru
  • Pióro wieczne i krawat – oba te przedmioty zostały wynalezione w Chorwacji i są poniekąd symbolami tego kraju. A nuż skusisz się i sprawisz sobie pięknie zdobione wieczne pióro, którym napiszesz niejeden tajemniczy list?
  • Muszelki i kamyki – tych w Chorwacji jest pod dostatkiem! I nieważne, czy kupisz kilka muszelek w sklepie z pamiątkami, czy uzbierasz ich garstkę podczas spacerów na plaży bądź w trakcie nurkowania – z pewnością na długie lata będą przypominać Ci o tych wspaniałych, chorwackich wakacjach.
Charakterystyczne dla Chorwacji muszelki
  • Owczy ser – to absolutnie unikalny delikates pod względem zarówno produkcji, jak i smaku! Jest twardy, słony i nieco pikantny, a wyrabia się go wyłącznie z mleka owiec hodowanych na wyspie Pag. Nazywa się Paški Sir i charakteryzuje go niesłychana głębia przeróżnych smaków.
  • Miód – nie od dziś wiadomo, że miód posiada wiele zdrowotnych właściwości, a dobrze przygotowany, może cieszyć podniebienie wspaniałym smakiem. Warto więc spróbować miodu lawendowego (med od lavande), który dostępny jest do kupienia głównie na południu Chorwacji. Pozyskiwany jest oczywiście z nektaru kwiatów lawendy i ma mnóstwo właściwości leczniczych: odznacza się działaniem antyseptycznym (wskazany jest w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych), działa też wspomagająco w leczeniu grypy, przeziębienia, zapalenia oskrzeli i płuc. Warto spróbować także miodu szałwiowego (kaduljin med) i miodu kasztanowego (kestenov med). Jeśli podczas Twoich wakacji wybierzesz się w okolice doliny Neretvy i do miasteczka Opuzen, to koniecznie skosztuj miodu mandarynkowego (med od mandarine).
Miód lawendowy

Mogą Cię również zainteresować