6 ważnych wskazówek dla podróżujących do Włoch

Gdzie we Włoszech parkować? Jak płacić za autostrady? Jak opłacić mandat? Czy zabierać ze sobą gotówkę? Jak zaplanować dzień, żeby o 15:00 nie paść z głodu w centrum miasta? Którą plażę wybrać i jakich dodatkowych kosztów spodziewać się w restauracji? Oto kilka przydatnych wskazówek dla jadących do Włoch.

Włochy to od lat najpopularniejszy wakacyjny kierunek. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek i nie denerwować się zamiast relaksować, prezentujemy kilka praktycznych porad dla jadących do Włoch:

PARKOWANIE

We Włoszech panuje zasada białej i niebieskiej linii. Miejsca parkingowe, podobnie jak w Polsce, oddzielone są liniami, jednak od koloru linii zależy czy parkowanie jest bezpłatne czy płatne.

Biała linia oznacza możliwość parkowania za darmo.

Niebieska linia oznacza konieczność uiszczenia opłaty (w parkometrze).

Uwaga! Żółta linia oznacza całkowity zakaz parkowania dla turystów, miejsce takie oznacza parking dla rezydentów. Są miejsca, gdzie można zostawić auto (bezpłatnie) tylko na 1 godzinę (1 ora). Przy takich parkingach stoi znak, wskazujący w jakich godzinach jest taki wymóg. Na zdjęciu poniżej samochód można zostawić maksymalnie na 1 godzinę między 8  a 12:30 oraz 15 a 19. W pozostałych porach, samochód może zostać zaparkowany na dłużej. WAŻNE: musimy zostawić w aucie informację o czasie, w którym zostawiamy samochód. Włosi korzystają z gotowych plakietek, w których ustawiają godzinę przyjazdu (Ora di arriva). Ale wystarczy zostawić kawałek zwykłej kartki i zapisać godzinę. W przeciwnym razie grozi nam mandat za złe parkowanie w wysokości prawie 30€.

Mandat należy opłacić w ciągu 5 dni na poczcie lub online poprzez stronę www wskazaną na mandacie.

OPŁATY ZA AUTOSTRADY

Autrostrady we Włoszech są płatne. Zazwyczaj wjeżdżając na autostradę pobieramy bilet,  a zjeżdżając płacimy. Przed podjechaniem do odpowiedniej bramki należy zwrócić uwagę w jakiej formie przyjmowane są płatności. Oznaczenia na tablicach nad punktami poboru opłat są bardzo czytelne i dzielą się na: płatność gotówką, płatność kartą, płatność gotówką i kartą, punkt z obsługą (nie automatyczny) oraz bezpostojowy pas ruchu dla posiadaczy urządzenia pokładowego TelePass.

Chociaż teoretycznie wszystkie główne karty płatnicze są akceptowane, dość często zdarza się, że nie możemy zapłacić swoją kartą. Jeżeli nie mamy innej karty lub gotówki, po kilku minutach prób, otrzymamy wydruk z wezwaniem do zapłaty (mancato pagamento), a bramka zostanie otwarta. Mamy wówczas 15 dni na uregulowanie należności. Można to zrobić na stronie www.autostrade.it

PŁATNOŚCI KARTĄ VS GOTÓWKA

O ile w centrum większych miast można zapłacić kartą niemal wszędzie, o tyle w mniejszych miejscowościach oraz na wielu kempingach nie jest to możliwe. Warto mieć ze sobą gotówkę, a w przypadku jej braku już na wejściu do restauracji czy sklepu pytać o akceptowane formy płatności.

ROZKŁAD DNIA (SIESTA I GODZINY POSIŁKÓW)

Włosi żyją według zupełnie innego rytmy niż my. Mają inny rozkład dnia, i inaczej od nas podchodzą do różnych posiłków. Po lekkim śniadaniu (cappuccino i rogalik), kolejny posiłek jedzą około południa, maksymalnie do godziny 14. Po 14 kuchnie w restauracjach są zamykane. Zatem, gdy polski żołądek domaga się obiadu o godzinie 15, trudno jest znaleźć miejsce serwujące coś więcej niż pizza na trójkąty. Najważniejszy posiłek dnia Włosi jedzą około 20-21. Wiele restauracji otwiera kuchnię i rozgrzewa piece dopiero od 18 lub nawet 19.

Warto o tym rytmie pamiętać, jak i o 2 godzinach w ciągu dnia, gdy i sklepy mogą być zamknięte. W czasie siesty na kempingu panuje cisza zbliżona do ciszy nocnej. Jest przerwa w animacjach, nieczynne są sklepy, restauracje, wstrzymany jest ruch samochodowy, a nawet zamykane są zjeżdżalnie wodne na basenach. Odpoczynek w ciągu dnia jest dla Włochów bardzo ważny!

PLAŻE

Plaże we Włoszech dzielą się na płatne i bezpłatne, i w prosty sposób można rozpoznać na jaką plażę trafiliśmy.

Bagno oznacza plażę płatną. Plaże te mają swoje nazwy, np. Bagno Baratti i są wydzielone. Znajdują się na nich leżaki i parasole za które należy zapłacić. Przeważnie do dyspozycji gości takiej plaży pozostaje też przebieralnia, toaleta, a często w cenie jest również dostęp do WiFi. Koszt zależy z pewnością od regionu i standardu. Przykładowo, całodzienne wypożyczenie 2 leżaków i parasola na plaży Baratti (5 km od kempingu Park Albatros) w Toskanii kosztuje 23 €.

Jeśli nie zamierzamy korzystać z płatnych leżaków, nie powinniśmy wchodzić na wydzielony teren płatnej plaży. W wydzielonej części, która jest prywatnym terenem, nie możemy rozłożyć swoich ręczników na piasku. Kilka metrów dalej z pewnością znajdzie się tzw. spiaggia, czyli plaża, na której możemy rozłożyć własne koce, ręczniki, leżaki, parasole…

COPERTO

W zdecydowanej większości restauracji we Włoszech do rachunku doliczane jest tzw. coperto, czyli opłata za każde nakrycie. Przeważnie wartość coperto to 1€, ale np. w restauracji z widokiem na Krzywą Wieżę w Pizie coperto wynosi 2€. Wysokość coperto powinna być określona w menu.

Facebooktwitter

Mogą Cię również zainteresować