10 miejsc, które warto zwiedzić w Toskanii

 

  1. Poznaj Florencję – stolicę regionu
  2. Zachwyć się najlepszymi lokalnymi winnicami
  3. Zrelaksuj się w termalnych źródłach Saturnia
  4. Wybierz się na Elbę – wyspę Napoleona
  5. Poczuj się jak na Karaibach
  6. Zrób zdjęcie ze słynną Krzywą Wieżą w Pizie
  7. Zobacz najsłynniejszy wyścig konny we Włoszech - Palio
  8. Zakochaj się w klimatycznych uliczkach Lukki
  9. Odwiedź toskański Nowy Jork – czyli San Gimignano
  10. Wypocznij na najpiękniejszych plażach Toskanii

1. Poznaj Florencję – stolicę regionu

Florencja to stolica Toskanii i jedno z najpiękniejszych miast we Włoszech. To raj dla miłośników historii, sztuki i architektury – na każdym kroku można napotkać świetnie zachowane średniowieczne budowle. Najbardziej charakterystycznym punktem miasta jest katedra Il Duomo. Jej budowa zajęła około 140 lat. Jeśli planujecie wejść do środka (a naprawdę warto), to koniecznie wdrapcie się na sam szczyt kopuły katedry. Do pokonania jest aż 463 schodów, ale z pewnością wysiłek nie pójdzie na marne - widoki są niesamowite! Warto też przespacerować się po najstarszym kamiennym moście – Ponte Vecchio, zwanym Mostem Złotników.

2. Zachwyć się najlepszymi lokalnymi winnicami

Eksplorowanie regionu Chianti może być miłe dla oka i przede wszystkim smaczne dla podniebienia. A to za sprawą trunku - region ten słynie z najlepszych win na świecie. Pełno tu winnic z toskańskimi willami, zbudowanymi z kamienia. Warto zajrzeć do jednej z nich i degustować różne smaki. Region Chianti podzielony jest na kilka części – najstarszą jest Chianti Classico, rozciągająca się między Florencją a Sieną. Koniecznie spróbuj wina z etykietą przedstawiającą symbol czarnego koguta – to ponoć najlepszy trunek, wyprodukowany z wysokogatunkowych szczepów winogronowych.

3. Zrelaksuj się w termalnych źródłach Saturnia

Saturnia to wyjątkowe miejsce na mapie Toskanii. Odkryte tam źródła termalne stały się popularnym miejscem na regenerację sił i poprawy zdrowia. Wody siarkowe wypływające ze żródeł termalnych mają liczne właściwości zdrowotne i terapeutyczne, a stała temperatura (37,5 stopni C) pozwala na kąpiele przez cały rok. A najlepszą informacją dla zwiedzających jest to, że wszystko tutaj dostępne jest całkowicie za darmo!

4. Wybierz się na Elbę – wyspę Napoleona

To trzecia co do wielkości włoska wyspa, kojarząca się głównie z postacią Napoleona. Nie brakuje tu oczywiście pamiątek świadczących o jego pobycie niegdyś na wyspie. Ale Elba to przede wszystkim wspaniałe plaże. Polecamy szczególnie plażę Capo Bianco w pobliżu Portoferraio. Leżakowanie na jednej z białych, piaszczystych plaż, to sama przyjemność!

5. Poczuj się jak na Karaibach

Szukasz pięknych piaszczystych plaż, które łagodnie schodzą do morza? Jedź na jedną ze Spiagge Bianche (Białe Plaże) w Rosignano en Vada lub w Castiglione delle Pescaia. Plaże te uznano za najpiękniejsze w Toskanii i bez wątpienia takie są. Biały, drobniutki piasek doskonale kontrastuje z błękitem morza, tworząc iście karaibski pejzaż. Warto jednak dodać, że plaże te swój wygląd zawdzięczają w dużej mierze fabryce chemikaliów położonej niedaleko. Przez lata z fabryki wydobywały się pozostałości chemikaliów i wypływały one wprost do morza, tworząc jego niesamowity turkusowy kolor, a piasek stał się dzięki temu wręcz biały. Lokalne władze podjęły działania w celu ochrony plaż i ponoć dziś już nie ma tego problemu. Plaże te dostały nawet odznaczenie niebieskiej flagi, co oznacza, że są jednymi z najbardziej czystych we Włoszech.

6. Zrób zdjęcie ze słynną Krzywą Wieżą w Pizie

To chyba jedna z najbardziej charakterystycznych fotografii, która może być przywieziona przez Ciebie z wakacji w Toskanii. Przechylona budowla stoi na Campo dei Miracoli (tł. Pole Cudów) od 1173 roku. Ówcześni budowniczy nie przewidzieli, że stawiają budowlę na podmokłym, ciągle zapadającym się terenie. Wieża każdego roku odchyla się o 1 mm. Przez długie lata była zamknięta dla zwiedzających; próbowano ją nawet „naprostować” – bezskutecznie. Na szczęście, dzięki pracom konserwatorskim, wieżę ponownie udostępniono zwiedzającym i nie stanowi zagrożenia dla turystów. Zapraszamy!

7. Zobacz najsłynniejszy wyścig konny we Włoszech - Palio

Wszystkie przytulne uliczki Sieny prowadzą do Piazza del Campo – czyli centralnego punktu miasta w charakterystycznym kształcie muszli. Według wielu, jest to najpiękniejszy plac na świecie. 2 lipca i 16 sierpnia miejsce to jest polem dla zawodów Palio, legendarnego wyścigu konnego pomiędzy 17 dzielnicami miasta. Ten niespotykany spektakl przyciąga tysiące turystów. Ale polecamy Wam wizytę o każdej porze roku – z pewnością urzeknie Cię klimat miasta!

8. Zakochaj się w klimatycznych uliczkach Lukki

To nie tak znane miasto jak Florencja czy Siena, ale niemniej urokliwe. Nie jest też tak zatłoczone – tu życie toczy się wolniej, bez pośpiechu. Koniecznie zatrzymaj się na filiżankę aromatycznego espresso na Piazza Napoleone. Główną atrakcją są średniowieczne mury miejskie oraz starówka z labiryntem brukowanych uliczek. Polecamy zwiedzanie na rowerze!

9. Odwiedź toskański Nowy Jork – czyli San Gimignano

Urokliwe miasteczko San Gimignano położone jest na wzgórzu otoczonym murami. Głównym elementem pejzażu tej etruskiej miejscowości jest 14 wież. To taki średniowieczny Nowy Jork, ale ze zdecydowanie bogatszą historią. Doskonale zachowane budowle zostały wpisane na listę UNESCO. Polecamy wdrapanie się na jedną z dostępnych do zwiedzania wież – rozciąga się stąd panoramiczny widok na Toskanię.

10. Wypocznij na najpiękniejszych plażach Toskanii

Oprócz wspomnianych w punkcie 5 kontrowersyjnych plaż o karaibskim wyglądzie, zachęcamy Cię również do zobaczenia innych, typowo toskańskich plaż ze złotym piaskiem i lazurowym morzem. Jeśli planujesz pobyt na kempingu Park Albatros – koniecznie wypocznij na oddalonej o zaledwie 5 km od kempingu plaży w zatoce Baratti. Warto też wybrać się do rezerwatu przyrody Sterpaia, w którym można znaleźć świetnie zagospodarowane plaże – Nano Verde i Bagnoskiuma. To wyjątkowo przyjazne rodzinom miejsce – plaża bardzo delikatnie schodzi do morza.