- Jesteś tutaj
- O Vacansoleil
- Zwierzęta

Zwierzęta
Zabierając czworonożnego przyjaciela na wakacje
Główne zasady dotyczące pobytu zwierząt w krajach UE i poza jej terytorium:
- Psy, koty i fretki muszą mieć paszport jeśli są zabierane w podróż. Paszport taki zawiera opis zwierzęcia, nazwisko i adres właściciela i potwierdzone szczepienie przeciw wściekliźnie. Ten nowy dokument zastąpił wszystkie dotychczasowe paszporty używane w Europie i podobne dokumenty używane przy przewożeniu zwierząt przez granice.
- W Polsce paszport dla zwierzęcia można wyrobić w lecznicach weterynaryjnych. Tam też można założyć chip.
- Jeżeli Twoje zwierzę należy do gatunku zwierząt chronionych, oprócz paszportu UE musisz mieć tzw. dokument CITES zezwalający na wwóz zwierzęcia do danego kraju. Informacje na ten temat można uzyskać w ambasadzie kraju, do którego się wybierasz, w Ministerstwie Środowiska lub w Głównym Inspektoracie Weterynarii – Biuro Zdrowia i Ochrony Zwierząt, tel. 22 623 15 28.
- Psy, koty i fretki muszą mieć szczepienie przeciwko wściekliźnie. Dokonuje tego weterynarz. Ten sam lekarz wpisuje odpowiednie adnotacje o szczepieniu w paszporcie EU zwierzęcia
- Właściciele mają obowiązek oznaczania zwierząt. Tego również dokonuje weterynarz. W większości krajów używany jest elektroniczny nośnik informacji (chip), który umieszcza się pod skórą zwierzęcia. Poza chipem dozwolony jest również tatuaż jako sposób identyfikacji.
Uwaga!
Proszę zwrócić uwagę, by szczepienia oraz dokumenty podróży zwierzęcia zostały wyrobione na czas. Szczepionka potrzebuje czasu by zacząć działać w organizmie, a oczekiwanie na dokumenty z pewnością zajmie trochę czasu. Ponadto prosimy pamiętać iż szczepionka ma ograniczony czas działania.
Zwierzęta w wieku do 3 miesięcy
Jeżeli zabierasz ze sobą w podróż zwierzęta młodsze niż 3 miesiące nie muszą one być zaszczepione. Właściciel musi jednak wykazać, że zwierzę przebywało w miejscu, w którym przyszło na świat aż do momentu wyjazdu i nie miało kontaktu ze zwierzętami, które mogły być zakażone wścieklizną. Młode zwierzę może również przekroczyć granicę ze swoją matką jeżeli wciąż jest od niej zależne. W Unii Europejskiej wewnętrzne regulacje poszczególnych krajów decydują, czy zwierzę poniżej 3 miesięcy może przekroczyć granicę. Przewiduje się, że władze Wielkiej Brytanii i Francji nie będą wpuszczały tych zwierząt. Holandia prawdopodobnie będzie zezwalała zwierzętom młodszym niż 3 miesiące przekraczać granicę po spełnieniu wymagań wskazanych powyżej.
Węgry zezwalają jedynie na niekomercyjny przyjazd psów / kotów poniżej trzech miesięcy, a więc nie szczepionych przeciw wściekliźnie, jeżeli właściciel ma ze sobą świadectwo zdrowia o numerach 02/16/2008. Zwierzęta poniżej 3 miesiąca życia z krajów z poza UE i nie szczepione przeciw wściekliźnie nie są dozwolone w Belgii, chyba że pochodzą z krajów wolnych od wścieklizny – z Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Właściciel musi mieć ze sobą podpisane przez władze oświadczenie, które potwierdza, że zwierzę pozostawało w kraju urodzenia od urodzenia oraz nie miało kontaktu ze zwierzętami, które mogły być zarażone wścieklizną. We Włoszech zwierząt poniżej 3 miesięcy nie można transportować samolotem. Natomiast w Hiszpanii zwierzęta poniżej 3 miesięcy są niedozwolone.