Citytrip Wenecja

Wenecja

Jedno z najchętniej odwiedzanych włoskich miast, jedno wielkie muzeum na świeżym powietrzu –  tak najlepiej można określić Wenecję. Najbardziej unikatowa jest jej lokalizacja. Miasto zbudowane jest na wyspach laguny, dlatego też dominuje tu transport wodny. Z pewnością znacie słynne gondole (czasami ze śpiewającym gondolierem). 

Kempingi w pobliżu Wenecji

W zasadzie możecie odwiedzić Wenecję z każdego kempingu na Riwierze Adriatyckiej. Poniżej przedstawiamy wybór kempingów, które są usytuowane najbliżej.

Kemping Cavallino – odległość do Wenecji 43 km
Kemping Ca'Savio – odległość do Wenecji 60 km
Kemping Union Lidoodległość do Wenecji 53 km
Kemping San Francesco – odległość do Wenecji 74 km
Kemping Laguna Village – odległość do Wenecji 74 km
- odległość do Wenecji 80 km.
Kemping Village Jolly - odległość do Wenecji 10 km.

Citytrip Wenecja

Połączenie kultury oraz wielu atrakcji turystycznych sprawia, że Wenecja jest najlepszym miejscem na (romantyczny) citytrip. Załóżcie wygodne buty i rozpocznijcie zwiedzanie pieszo. To najłatwiejszy ale i pełen przygód sposób na odkrywanie Wenecji. Przespacerujcie się wąskimi (często ślepymi) uliczkami, prowadzącymi przez liczne mosty oraz wzdłuż małych kanałów. Pozwólcie sobie na wycieczkę gondolą i przyjrzyjcie się dobrze mijanym kamienicom kupieckim oraz majestatycznym placom. 

Eksperci przewidują, że miasto kiedyś zniknie. Poziom wody podnosi się a miasto obniża się 2 mm rocznie, dlatego też wizyta w Wenecji jest wręcz obowiązkowa i pozostawi niezapomniane wrażenia!

Informacje dla podróżnych do Wenecji

Oczywiście dotrzecie do Wenecji samochodem, jednak należy pamiętać o tym, że w centrum miasta jest zakaz wjazdu samochodów. Zaparkować można przy wjeździe do miasta, gdzie jest dość drogo. Tańszą opcją będzie parking przy stacji kolejowej Mestre, skąd można dalej pociągiem dojechać do centrum Wenecji w ciągu 10 minut. 

Blisko Wenecji są również 2 lotniska. Tanie linie lotnicze latają do Treviso (32km), inne linie latają do lotniska Marco Polo (12km). Oba lotniska oferują transfer do centrum Wenecji. Z Marco Polo dotrzecie również promem lub taksówką wodną do miasta. 

Znane zabytki

Bazylika Św. Marka
Bazylika Św. Marka na placu Św. Marka robi ogromne wrażenie. Bogate dekoracje, statuły oraz wieże przyciągną Waszą uwagę od razu. W środku bazyliki podziwiać można cenne obiekty, jak np. marmurowe posągi, wyroby ze złota i srebra, oraz relikwie świętych, np. św. Marka. Na kopułach zaś zobaczycie dekoracje z różnymi fragmentami z Biblii.

Most Westchnień
Ten barokowy most łączy Pałac Dożów z więzieniem weneckim. Kiedy podejrzani skazywani byli w pałacu, transportowani byli potem do więzienia przez ten most. Z tamtąd dla wielu z nich nie było już wyjścia. Ich ostatnie westchnienie padało właśnie z tego mostu na widok Wenecji z Rio di Palazzo.

Wenecja z dziećmi

Karmienie gołębi na placu św. Marka
Centralnym placem Wenecji jest plac św. Marka (Piazza San Marco). Plac ten uważany jest za jeden z najpiękniejszych placów na świecie i składa się z dwóch części: Piazza i Piazzette. Plac wygląda dokładnie tak samo jak w średniowieczu. Ogromną frajdę sprawia dzieciom karmienie gołębi, których jest tu naprawdę mnóstwo. Można nawet kupić na placu specjalny pokarm.

Vaporetto
Będąc w Wenecji większość dzieci chce zwiedzać miasto łodzią. Jest to możliwe wynajmując gondolę ale o wiele tańsze będzie podróżowanie  vaporetto. Są to tramwaje wodne. Korzystne będzie kupienie tzw. Travel Card. Z taką kartą można bez ograniczeń korzystać z tramwajów wodnych przez cały dzień, a nawet zwiedzić okoliczne wyspy.

Zakupy w Wenecji

Zakupy w  centrum miasta
W gąszczu wąskich uliczek i alejek znajdziecie najbardziej niezwykłe butiki. Można spotkać tu liczne maski weneckie oraz pamiątki wykonane ze szkła Murano. Dookoła placu św. Marka zobaczycie witryny wystawowe butików słynnych projektantów takich, jak: Armani, Prada czy Versace. Przyjemna jest również Strada Nuova. Na ulicy tej, pomiędzy stacją a placem św. Marka, zobaczycie najciekawsze sklepy i cukiernie.

Market Rialto
Market Rialto jest jednym z najciekawszych rynków we Włoszech. Po prostu usiądźcie sobie na ławce i obserwujcie ten gwar, świeże ryby oraz kolorowe przyprawy. Piękny gmach rynku Rialto jest ucztą dla oka ale też przeróżne stoiska rybne wewnątrz budynku warte są zobaczenia. Wczesnym rankiem włoscy rybacy dostarczają tutaj świeże ryby łodzią. Wizytę na rynku Rialto możecie połączyć z zobaczeniem  mostu Rialto, skąd przepięknie widać Canal Grande.

Jedzenie w Wenecji

Oczywiście, że możecie w Wenecji dobrze zjeść, w końcu jesteśmy we Włoszech. Czy wiedzieliście, że Carpaccio było tutaj wynalezione? W 1950 roku przez  Guiseppe Ciprianiego, właściciela słynnego na całym świecie Harry's Bar. Obecnie również zjecie tutaj słynne carpaccio, ale tanio nie będzie. W Wenecji wybór dań jest ogromny, od makaronów po pizze. Ale również dostępne będą świeże dania z ryb.

Wskazówki dotyczące restauracji i kawiarnii w Wenecji

  • Szukajcie restauracji poza popularnym turystycznie centrum, co pozwoli Wam zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.
  • W Wenecji nie wolno jeść kanapek na ulicach. Grożą za to wysokie kary.
  • Zwracajcie uwagę na ceny przystawek. Sztuczką tutaj jest podnoszenie kwoty rachunku o przystawki, które są dodatkowo płatne.

Jedzenie z dziećmi

Nie będzie trudno znaleźć dla dzieci potrawy, które chętnie zjedzą. Oczywiście pizza! Lub pasta. Ale najbardziej zapunktujecie zamawiając deser: przepyszne włoskie lody.  W Wenecji znajdziecie najlepsze lodziarnie. Lody o najlepszych smakach produkowane są tu w sposób tradycyjny.